KUCHNIA REGIONALNA

Specjały kuchni kaszubskiej

Spędzając wakacje nad polskim morzem warto spróbować tradycyjnej kuchni kaszubskiej. W tej kuchni największą rolę odgrywają składniki, które można znaleźć na Pomorzu: przede wszystkim ryby, ziemniaki, mąka, drób, wieprzowinę. Przepisy są proste i szybkie, ale niekonwencjonalne połączenia, jak dodawanie wiśni do kapusty kiszonej, czy doprawianie mięs grzybami leśnymi lub jagodami, nadaje daniom kaszubskim wyjątkowo oryginalnego i niespotykanego nigdzie w Polsce smaku.

Ruchanki

Wyglądem przypominają popularne w innych regionach Polski racuchy. Tradycyjnie były przygotowywane z resztek ciasta drożdżowego, z którego pieczono chleb. Smażono je na rozgrzanej płycie, a następnie podawano posypane cukrem.

 

Domowy chleb

Składniki ciasta różnią się od tych, z którego jest wypiekany chleb w innych częściach Polski. Ciasto przygotowywane jest z zakwasu, żytniej mąki i roztartych ziemniaków.

Plince

Placki ziemniaczane smażone na tłuszczu i podawane na słodko lub na słono. Najczęściej serwowane są z cukrem i żurawiną albo z musem śledziowym.

Ferkase

Potrawka przygotowywana z wiejskiej kury na specjalne okazje. Na początku podaje się rosół przygotowany z tej kury, natomiast następnie mięso z gotowanym na mleku ryżem i z białym sosem na bazie soku z agrestu i cytryn.

Zupa z brukwi

Brukiew jest bardzo ważnym warzywem w kuchni kaszubskiej. Zupę przygotowuje się z pokrojonej w kostkę żółtej brukwi, ziemniaków, gęsiny lub schabu. Esencja jest bardzo gęsta, prawie kremowa, a mięso spożywa się oddzielnie jedząc je widelcem.

 

 

Śledzie po kaszubsku

Śledzie na początku podsmaża się chwilę na oleju z cukrem, a następnie marynuje się według specjalnej receptury. Można spotkać je w różnych wariantach:  w oleju z cebulką, w occie albo w śmietanie.

Kaszubski smalec

Smalec wytapia się smażąc sadło lub słoninę wieprzową, ewentualnie gęsinę. Następnie wraz z zesmażonymi skwarkami przelewa do naczyń. Po zastygnięciu ma kremową, białą konsystencję i świetnie nadaje się do smarowania chleba. Towarzyszy mu zwykle ogórek kiszony, małosolny lub kawałki jabłka.