RESTAURACJE

 

Większość hoteli oferuje swoim gościom wyżywienie w hotelowych restauracjach. To świetna opcja, zwłaszcza jeśli korzystamy z wakacji all inclusive. Ale rozczaruje się ten, kto liczy na degustację typowo lokalnych przysmaków. Hotelowe restauracje przygotowują zwykle śniadania czy lunche w kontynentalnej opcji. Jeśli chcesz odkryć nowe smaki, poszukaj poza hotelem.

Restauracja z gwiazdkami

Adresy najlepszych restauracji znajdziesz w turystycznych przewodnikach oraz na portalach internetowych, gdzie inni turyści rekomendują miejsca. Najwięksi smakosze rezerwują stoliki w restauracjach z gwiazdką Michelin lub z listy Gault & Millau. Warto spróbować specjałów szefa kuchni, ale trzeba też pamiętać, że w takich restauracjach możemy spróbować kuchni molekularnej albo modernistycznej, a nie kuchni lokalnej.

 

 

 

Restauracje turystyczne

Wystarczy przejść się popularnym deptakiem, czy wejść na plac przy popularnej atrakcji. Promotorzy zaraz nas zgarną do środka, pokażą kartę i zanim się obejrzymy już będziemy jeść lokalne specjały. Z powodu dużej konkurencji restauracje oferują do wyboru różne wariacje na temat lokalnych przysmaków. Ceny, które oferują zwykle są również bardzo wysokie. W niektórych miejscach można zjeść bardzo dobrze, ale czy warto przepłacać?

 

 

Lokalne knajpki

Koniecznie trzeba zejść z przetartych turystycznych szlaków i poszukać na małych uliczkach, w dzielnicach mieszkalnych, które sąsiadują z typowo turystycznymi. W takim miejscu zwykle menu jest w lokalnym języku, a kelnerzy znają zaledwie kilka zwrotów po angielsku. Krótka lista produktów do wyboru to znak, że jedzenie jest świeże i przygotowywane na bieżąco. W środku spotkamy na pewno dużo lokalnych mieszkańców, którzy swoją obecnością gwarantują dobre imię miejsca. Ceny w takich miejscach zwykle są kilkakrotnie niższe niż w centrum, może nie zjemy z przepięknych talerzy, ale na pewno lokalnie i dobrze. Właściciele takich małych restauracji zwykle pielęgnują rodzinne receptury, które przygotowywały ich matki czy babcie.