Wyprawa fotograficzna

 

Okazuje się, że turystyka ornitologiczna jest coraz powszechniejsza również wśród mieszkańców Polski. Zazwyczaj takimi wyprawami w dzikie okoliczności przyrody okazują się być zainteresowani między innymi fotografowie. Obserwacja różnych gatunków ptaków na terenach parków krajobrazowych, lasów czy bagien wydaje się być gwarancją niesamowitych doznań.

 

 

Taką formą turystyki interesują się w szczególności osoby uwrażliwione na przyrodę i o dużej świadomości ekologicznej. Celem takich wypraw krajobrazowych okazuje się być możliwość obejrzenia poszczególnych gatunków zwierząt (w tym ptaków) w ich naturalnym otoczeniu. Niektórzy skupiają się na wykonywaniu pamiątkowych fotografii, a inni na relaksowaniu się i jednoczesnym wsłuchiwaniu w różne odgłosy i obserwowaniu piękna otaczającej ich przyrody.

 

 

 

W poszukiwaniu ciekawych gatunków ptaków

 

W wielu miejscach na terenie Polski powstały specjalnie opracowane szklaki czy inaczej mówiąc punkty obserwacyjne. Jak wiadomo ptaki z natury są płochliwe, dlatego cierpliwość i determinacja w dostrzeżeniu poszczególnych gatunków są cechami szczególnie pożądanymi u turystów czy fotografów przyrody. Bardzo często konieczne okazuje się wielogodzinne czatowanie na specjalnych pomostach widokowych.

 

 

Gatunki często spotykane na terenie wybrzeża to między innymi:

 

  • kormorany

  • czaple

  • czy ohary

 

Regionem chętnie odwiedzanym przez miłośników fotografii ornitologicznej są także Bieszczady. Rozległe tereny górskie są doskonałym punktem obserwacyjnym. Najciekawszymi gatunkami są oczywiście:

 

  • orzeł przedni

  • drozd obrożny

  • czy świstunki

 

 

 

Jednak w pobliżu własnego miejsca zamieszkania również możemy natrafić na ciekawe okazy ptaków. W celu wykonania idealnego zdjęcia również należy się przygotować. Sprzęt i odpowiednia kryjówka są bardzo pomocne. Ciekawe kadry można przecież uchwycić nie tylko na dzikich terenach przyrody, ale również w okolicy budek lęgowych (zob. http://www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow). Jednak w tym wypadku podczas realizacji zdjęć należy szczególnie uważać, aby takich ptaków nie spłoszyć.

 

 

Fotografia ptaków w locie

 

Już sama fotografia przyrody jest dość dużym wyzwaniem dla amatora. Nie mówiąc już o specjalistycznej fotografii ornitologicznej. W celu zrobienia dobrych i odpowiednio wykadrowanych zdjęć konieczne staje się między innymi korzystanie z wysokiej jakości sprzętu fotograficznego. Oprócz tego niezbędna jest także chociażby podstawowa wiedza o poszczególnych gatunkach ptaków, ich środowisku naturalnym oraz zwyczajach.

 

W przypadku, gdy chcemy wychwycić na zdjęciu ptaka w locie musimy między innymi posiadać dobry teleobiektyw. Warto także wybrać czyste tło, tak aby podkreślić sylwetkę danego ptaka. Szybkość realizacji zdjęć seryjnych w naszym aparacie, także zwiększa szansę na wykonanie dobrego zdjęcia.