Zielone ogrody na dachach

 

Ogrody na dachu są popularnym elementem osiedli mieszkaniowych. Budowane są nad garażami lub na dachach budynków (na stropie nad ostatnią kondygnacją). Taki taras nad garażem, zwiększa powierzchnię ogrodu. Nazywa się je często dachami zielonymi.

Zielone dachy pozwalają podziwiać tereny zielone i bogatą florę. We współczesnej formie ogrody buduję się na szczytach wieżowców, i na konstrukcjach domków jednorodzinnych – na dachach płaskich. Ogród na dachu przynoszą mnóstwo zalet dla mieszkańców osiedli mieszkaniowych. Polepszają mikroklimat bo wydzielają tlen i redukuję dwutlenek węgla, co oczyszcza powietrze z pyłów, kurzu i spalin. Rośliny rosnące na dachach zmniejszają ilość wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji, bo gromadzą ponad połowę jej objętości. Zatrzymana woda paruje z powrotem do atmosfery, co poprawia wilgotność powietrza. Dachy, na których zaplanowano ogród, redukują hałas w budynku.. Poprawiają też izolacją termiczną – zimą zatrzymują ciepło, a latem chronią przed nagrzewaniem. Jeśli do ich budowy wykorzysta się materiały pochodzące z recyklingu obniży to koszty inwestycji.

Warstwy dachu zielonego

Ogród na dachu powinien być zaplanowany odpowiednio. Zakłada się, że powinien się składać z następujących po sobie od dołu warstw:

  1. podłoże dachu zielonego – górna przegroda pozioma domu: strop wykonany z betonu lub konstrukcji drewnianej

  2. hydroizolacja wykonana z papy termozgrzewalnej.

  3. warstwa ochronna – zabezpiecza izolację przeciw-wodną przed przerastaniem korzeni roślin na dachu zielonym.

  4. drenaż – warstwa żwiru, keramzytu albo mat drenujących z tworzywa sztucznego, które zapewniają odbiór wody z warstwy roślinnej, kierując jej nadmiar do specjalnych odpływów.

  5. warstwa filtrująca – zabezpiecza drenaż przed zanieczyszczeniem.

  6. warstwa wegetacyjna – intensywnie przerośnięta korzeniami stanowi podłoże do rozwoju roślin, pozwala odprowadzać nadmiar wody lub magazynuje ją, gdy jest jej za mało oraz gromadzi powietrze i sole mineralne, wykonuje się ją z substancji pochodzenia mineralnego.

 

 

 

W ogrodzie na dachu stosuje się różnorodne formy zieleni: krzewy, trawę ( zwłaszcza trawę z rolki np. z oferty firmy http://newgardenstyle.pl/projektowanie-ogrodow/ ), byliny, zioła czy a nawet warzywa. Układy roślinności poprzez różnorodność kształtów i barw umożliwiają tworzenie ciekawych form przestrzennych, które wpływają na indywidualny charakter budynku i otoczenia. W ogrodach na dachu można sadzić poniższe rośliny::

  • rośliny niskie (mchy, rozchodniki, zioła, trawy) o małych wymaganiach pielęgnacyjnych (1-2 razy w roku). Są odporne na suszę, mróz i same dopasowują się do ekstremalnych warunków pogodowych. Mają zdolność do regeneracji. Są lekkie i nie obciążają dachu.

  • różne gatunki bylin, krzewów, ziół, trawy, które mają większe wymagania, co do struktury warstw i trzeba je regularnie nawozić i nawadniać;

  • rośliny wysokie – byliny, wysokie krzewy, trawy oraz niektórych gatunków drzew, które dają wiele możliwości kształtowania ogrodów dachowych, ze względu na różnorodność form i barw, z tym że, wymagają grubej warstwy substratu oraz regularnej pielęgnacji – składników odżywczych i wody.