Zwiedzanie Tatr

 

Jeśli pierwszy raz wybierasz się na wycieczkę w Tatry, to do takiej wyprawy warto się przygotować. Bez względu na to czy planujemy wyjazd w góry latem czy zimą, bezpieczeństwo w czasie urlopu jest najważniejsze.

 

 

Zaplanuj trasę

 

Każdy z nas jest innym typem turysty i ma różną kondycję, dlatego cel naszej górskiej wyprawy powinien być dostosowany do posiadanych możliwości oraz doświadczenia. Pomocne w planowaniu trasy okazują się liczne mapy oraz przewodniki. Na początek zawsze najlepiej jest wybrać jakiś prosty szlak.

 

Podczas planowania trasy takiej pieszej wędrówki należy brać pd uwagę kilka czynników. Wśród nich wymienia się chociażby czas marszu od planowanego wyjścia do punktu docelowego. Oprócz tego pomocne okazuje się również sprawdzenie okolicznych schronisk, które mogą okazać się potrzebne w momencie nagłego załamania pogody (co w górach zdarza się akurat często). Jednak najważniejsza rada dotycząca takich wycieczek, mówi o tym, aby zawsze zaplanować trasę tak, aby powrócić z niej jeszcze przed zmrokiem.

 

 

Podhalańskie miejscowości

 

Myśląc o wakacjach na Podhalu zazwyczaj do głowy przychodzi nam Zakopane. Miejscowość ta jest jednym z największych kurortów górskich w południowym regionie Polski. Co roku liczba turystów sięga ponad 3 milionów. Jednak istnieją także inne ciekawe zakątki, które oferują gościom przepiękną panoramę Tatr. Jedną z nich okazuje się być między innymi Kościelisko. Jest ono jedną z najchętniej odwiedzanych dolin w Tatrach.

 

 

Dolina Kościeliska – dowiedz się więcej

 

Otóż jest ona drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr. Przyglądając się jej dokładnym parametrom dowiadujemy się, że ma 9 km długości oraz 27 km szerokości. Co więcej Dolina zachwyca także swoją różnorodnością w ukształtowaniu terenu. Przez jej dolną część przepływa Potok Kościeliski. Z tego miejsca dzięki wyznaczonym szklakom turystycznym możemy dostać się między innymi w rejon:

 

  • Doliny Tomanowej

  • Doliny Pyszniańskiej

  • Doliny Miętusiej

 

 

 

Jednak chyba największą atrakcją dla odwiedzających Dolinę Kościeliską turystów okazują się słynne jaskinie. Do tych najpopularniejszych (i tym samym wymienianych w przewodnikach) zaliczają się chociażby:

 

  • jaskinia Mroźna

  • Jaskinia Mylna

  • czy mój faworyt Smocza Jama

 

Dla osób posiadających umiejętności i doświadczenie wspinaczkowe to jednak Jaskinia Mylna jest miejscem godnym odwiedzenia na trasie turystycznej. Cechą charakterystyczną dla tej jaskini okazuje się obecność licznych labiryntów, które powodują, że nie trudno się w nich zagubić. Już samo dojście do jaskini jest dość wymagające, ponieważ do pokonania przed zwiedzającymi jest strome podejście zabezpieczone specjalnymi łańcuchami. Jeśli ktoś lubi wyzwania, to miejsce w sam raz dla takich śmiałków.

 

 

Schronisko Ornak – punkt na mapie Doliny Kościeliskiej

 

Planując wycieczkę po Dolinie Kościeliskiej obowiązkowym punktem na naszej mapie powinno być schronisko znajdujące się na dawnej hali Ornak. Jak twierdzą turyści jest to doskonałe miejsce na odpoczynek czy bazę wypadową do dalszych wędrówek po wyznaczonych szlakach.

 

Turystom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnym zwiedzaniem okolic Tatr, zaleca się odwiedzać proste i krótkie szklaki. Dlatego ze schroniska można udać się chociażby nad Smreczyński Staw. Po dotarciu na miejsce możemy podziwiać przepiękne krajobrazy, w tym między innymi Smreczyński Wierch czy Błyszcz. Jedno jest pewne, w Dolinie Kościeliskiej nie zabraknie nam pięknych widoków, górzystych terenów praz lasów, dzięki którym możemy być w tak bliskim kontakcie z prawdziwą naturą.

 

Jeśli wybraliśmy już teren do pieszych wędrówek, to teraz czas na decyzję w sprawie formy wypoczynku. Przy wyborze noclegu warto kierować się kilkoma praktycznymi wskazówkami. Otóż lokalizacja i standard to kwestie, na które warto zwrócić większą uwagę. Pomocne w wyborze apartamentu powinno okazać się to miejsce – http://zakopaneapartamentylux.pl/apartamenty-koscielisko/. W ten sposób każdy turysta będzie zadowolony z pobytu w tym zakątku Polski.